ABD gizli raporu: Koronavirüs Wuhan’daki bir laboratuvardan sızmış olabilir

ABD hükümetine bağlı bir laboratuvarın hazırladığı gizli bir raporda, virüsün Çin’in Wuhan kentindeki bir laboratuvardan sızmış olması makul bir varsayım olarak görüldü.

Wall Street Journal gazetesinin gizli rapor hakkındaki bilgi sahibi kaynaklara dayandırdığı habere göre araştırma Kaliforniya’daki Lawrence Livermore Ulusal Laborotuvarı tarafından Mayıs 2020’de hazırlandı ve Trump yönetiminin son aylarında salgının ortaya çıkışına ilişkin inceleme yürütüldüğü dönemde Dışişleri Bakanlığı’na gönderildi.

LABORATUVAR SORULARA YANIT VERMEDİ

WSJ’nin haberine göre, Lawrence Livermore’un araştırmasındaki tespitler, koronavirüsün virüsünün gen analizine dayanıyor.

Lawrence Livermore labarotuvarı, WSJ’den çıkan habere ilişkin sorulara yanıt vermedi.

ABD gizli raporu: Koronavirüs Wuhan daki bir laboratuvardan sızmış olabilir #1

VİRÜSÜN ÇIKIŞINDA 2 İHTİMAL

ABD Başkanı Joe Biden, istihbarat teşkilatlarının virüsün nasıl ortaya çıktığı konusunda iki ana varsayımı değerlendirdiğini belirtmişti.

Buna göre bir varsayım, virüsün laboratuvarda yaşanan bir kazada, diğeri ise enfekte olan bir hayvan ile insanın temasından ortaya çıktığıydı.

Ancak virüsün nasıl ortaya çıktığı konusunda istihbarat teşkilatları henüz bir sonuca varmadı.

ABD gizli raporu: Koronavirüs Wuhan daki bir laboratuvardan sızmış olabilir #2

“WUHAN’DAKİ LABORATUVARDA HASTALANAN 3 ÇALIŞANLA BAŞLADI” İDDİASI

ABD hükümet kaynaklarının verdiği bilgiye göre Trump döneminde hazırlanan diğer bir gizli istihbarat raporunda da Çin’in Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde çalışan üç araştırmacının Kasım 2019’da ağır rahatsızlık geçirerek hastaneye başvurduğu iddiasında bulunulmuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*