ABD’de elektronik sigara üreticisine 40 milyon dolar tazminat

ABD’de elektronik sigara üreticisi Juul’e ürünlerinin gençler arasında nikotin bağımlısı yaptığı gerekçesiyle açılan davada 40 milyon dolarlık tazminat kararı alındı.

ABD’de elektronik sigara üreticisi Juul’e, Kuzey Carolina eyaletinde gençler arasında nikotin bağımlılığına neden olduğu gerekçesiyle dava açılmıştı.

Dava sonucunda şirketin 40 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi.

Kuzey Carolina Başsavcısı Josh Stein, yaptığı açıklamada, 2019 Mayıs ayında açılan dava sonucu Juul’un 40 milyon dolar tazminat ödemeye razı olduğunu duyurdu.

”ELEKTRONİK SİGARA SALGINININ ALEVLERİNİ KÖRÜKLEDİ”

Açıklamada, “Juul, yıllarca bağımlılık yapan e-sigaralarla yeni erken gençler de dahil olmak üzere genç nesli hedef aldı. Kuzey Carolina’daki çocuklarımız arasında bir elektronik sigara salgınının alevlerini körükledi.” ifadelerine yer verildi.

Tazminatın yanı sıra ayrıca şirketle yapılan anlaşma gereği, Juul’un Kuzey Carolina’daki marketlerde ürünlerini vitrin dışında satacağı ve internet üzerinden satışlarda yaş denetiminin 3’üncü bir şirket tarafından gerçekleştirileceği kaydedildi.

ÜRÜNLERDE YÜKSEK ORANDA NİKOTİN VAR

Kuzey Carolina ile California, Massachusetts ve New York dahil 13 eyalette ürünlerinde yüksek oranda nikotin kullanarak gençleri bağımlı hale getirdiği ve halk sağlığına zarar verdiği suçlamasıyla Juul aleyhinde dava açılmıştı.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) de Ocak 2020’de meyve, şeker, nane ve tatlı aromalı tüm elektronik sigaraların üretim ve satışlarının yasaklandığını duyurmuş, kararın, tatlandırılmış elektronik sigaraların çocuklar ve gençler arasında son derece yaygın hale gelmesinden dolayı alındığı kaydedilmişti.

HER 4 LİSE ÖĞRENCİSİNDEN BİRİ KULLANIYOR

ABD hükümeti verilerine göre, ülkedeki her 4 lise öğrencisinden birinin yasak olmasına rağmen elektronik sigara kullandığı belirtiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*