Aksungur İHA, yangınla mücadeleye katılacak

İnsansız hava aracı, Orman Genel Müdürlüğü tarafından yangınla mücadele kapsamında görev üstlenecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terörle mücadelesinde etkili operasyonlara imza atan İHA’lar, bu kez orman yangınlarına karşı kullanılacak.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen insansız hava aracı (İHA) Aksungur, Orman Genel Müdürlüğü’nün hizmetine girdi.

YANGINLA MÜCADELEDE KULLANILACAK

TUSAŞ’tan yapılan açıklamaya göre, Aksungur, TUSAŞ’ın Ankara tesislerinden Adana Şakirpaşa Havaalanı’na uçarak ilk saha görevine başladı. Görev süresi boyunca Şakirpaşa Havalimanı’nda konuşlanacak olan Aksungur, Orman Genel Müdürlüğü tarafından yangınla mücadele kapsamında kullanılacak.

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Aksungur İHA, silahlı ve silahsız olarak gerçekleştirdiği uçuşlarda havada kalış rekoru kırdı.

Aksungur İHA, yangınla mücadeleye katılacak #1

OPERASYON ESNEKLİĞİ

ANKA platformundan yola çıkılarak 18 ay gibi kısa sürede geliştirilen, yüksek faydalı yük kapasitesiyle kesintisiz çok rollü istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevleri gerçekleştirme kapasitesine sahip Aksungur İHA, sahip olduğu SATCOM faydalı yüküyle görüş hattı ötesi operasyon esnekliği sağlıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*