Cumhurbaşkanı Erdoğan Kanal İstanbul’un önemini anlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kütüphane Söyleşileri’nde bir öğrencinin Kanal İstanbul projesiyle ilgili sorduğu soruyu yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kütüphane Söyleşileri’nin üçüncüsünde doktora öğrencileri ile bir araya geldi.

Katılımcıların sorularına yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir öğrencinin Kanal İstanbul projesi ile ilgili sorduğu soruya detaylı bir şekilde yanıt verdi.

“KANAL İSTANBUL 11 YILLIK PROJE”

Kanal İstanbul’un 11 yıllık proje olduğunu aktaran Erdoğan, bu sürecin İBB Başkanlığı yaptığı döneme dayandığını vurguladı.

“BİLİYORSUNUZ BİRÇOK KERE İSTANBUL BOĞAZI’NDA KAZALAR OLDU”

Kanal İstanbul için adım atmanın şart olduğunu aktaran Erdoğan, “İstanbul Boğazı’nın virajlar noktasında bir özelliği var. Gemiler bazı yerlerde dümen kilitlenmesi dediğimiz durumla karşı karşıya kalabiliyor, manevrayı yapamaz hale geldiği yerler oluyor. Biliyorsunuz birçok kere İstanbul Boğazı’nda kazalar oldu.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kütüphane Söyleşileri’nde Kanal İstanbul’un önemini anlattı VİDEO

TEK TEK ANLATTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasının devamında yaşanan kazaları anlatarak şu ifadeleri kullandı:

“En son bir Rus savaş gemisi orada maalesef bir kaza ile karşı karşıya kaldı. Bir zamanlar Romen tankeri İstanbul Selimiye’de maalesef yangınla tehdit oluşturdu. 7 ay boyunca o Romen tankeri orada yandı. Aynı zamanda Kandilli’de bir kuru yük gemisi geldi sahile bindirdi. Biz bunlardan kendimize bir şeyler çıkarmayacak mıyız? Bu felaketlerden biz de ders çıkarmamız lazım”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kanal İstanbul un önemini anlattı #2

“BOĞAZI GEMİ GEÇİŞLERİNE KAPATAMAYACAĞIMIZA GÖRE, ARTAN TRAFİĞİ KARŞILAMAK İÇİN TEK İMKAN VARDI”

İstanbul Boğazı’nda yılda 45 bin geminin geçtiğini hatırlatan Erdoğan, “İstanbul Boğazı’nın bu trafiği daha fazla taşıması mümkün değil. Burada yapılan bu projeksyonlar 2050 yılında bu rakamın 78 bini bulacağını gösteriyor. Trafik devamlı artıyor. Boğazın güvenli gemi geçiş kapasitesi sadece 25 bin. Boğazı gemi geçişlerine kapatamayacağımıza göre artan trafiği karşılamak için elimizde tek imkan vardı! O da Kanal İstanbul” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kanal İstanbul un önemini anlattı #3

“NATO ZİRVESİ’NDE EN KIDEMLİ LİDER BENDİM”

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerle buluşmasındaki diğer açıklamaları şu şekilde:

“NATO Zirvesi bizim için gerçekten çok çok anlamlıydı. Bu zirvenin içerisinde olan liderlerle de ben demeyi pek sevmem ancak en kıdemli lider bendim. 18 yıl geçti, her yıl birçok lider, siyasetten kopuyor ya da tekrar giremiyor. Biz milletin teveccühü sayesinde devam ettik. Bir taraftan Fransa ile ilgili sayın Macron ile yaptığım görüşme vardı. Ardından Merkel ile görüşme oldu. İspanya, Danimarka, Hollanda başbakanları ile görüştüm. Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile de görüşmemiz oldu. En son görüşmem ABD Başkanı Biden ile oldu. Başarılı geçen bir görüşme oldu.”

SOSYAL MEDYA BELEDİYECİLİĞİ

“Bizim hedefimiz “gönül belediyeciliği” iddiasıdır. Biz ona talibiz. Sosyal medya belediyeciliğiyle bizim vatandaşı kandırmamıza gerek yok. Tepeden bakan bir siyaset anlayışı olmayacak. Tevazuda Mevlana’nın ifadesiyle toprak gibi olacak. Siyasette yalan varsa, bizim buna prim vermemiz lazım.”

KATARLI ÖĞRENCİ İDDİASI

“Bu ara bir yalan çıktı. Katar öğrencilerini bize gönderiyormuş. Tam da YKS’den bir gün önce oluyor. Katarlı öğrencileri sınavsız şekilde tıp fakültelerine alıyormuşuz. Böyle bir şey olabilir mi? Vatandaşımı buna inandırma gayretini nasıl ifade edeceğiz?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kanal İstanbul un önemini anlattı #4

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kanal İstanbul un önemini anlattı #5

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*