Fas Kralı 6. Muhammed, İsrail Başbakanı Naftali Bennett’i kutladı

Bennett’e telgraf gönderen Fas Kralı, “adil ve kalıcı barış” vurgusu yaptı.

Fas Kralı 6. Muhammed, İsrail’in yeni Başbakanı olan Naftali Bennett’i Başbakanlık görevi dolayısıyla tebrik etti.

Fas resmi ajansı MAP’ın haberine göre, Kral 6. Muhammed, Bennett’e telgraf gönderdi.

“BARIŞIN SAĞLANMASI İÇİN…”

Telgrafta “Tüm samimiyetimle görevinizde başarılı olmanızı dilerim. Fas devleti, Orta Doğu’da halkların bir arada yaşamasına olanak sağlayan adil ve kalıcı bir barışın sağlanması için, iyi niyetli aktif rolünü sürdürme azmi ve isteğindedir.” ifadelerine yer verildi.

YENİ KOALİSYON GÖREVE BAŞLADI

İsrail’de Gelecek Var ve Yamina partilerinin öncülük ettiği koalisyon hükümeti, 120 sandalyeli Meclis’te 60 milletvekilinin desteğiyle güvenoyu alarak göreve başladı.

Koalisyon hükümetinin güvenoyu almasıyla Binyamin Netanyahu, 12 yıldır oturduğu başbakanlık koltuğunu, basına kapalı düzenlenen törenle Naftali Bennett’e devretti.

Fas Kralı 6. Muhammed, İsrail Başbakanı Naftali Bennett i kutladı #1

DÖNÜŞÜMLÜ BAŞBAKANLIK

İsrail’de yeni kurulan hükümette başbakanlık görevi, koalisyon ortakları Naftali Bennett ve Yair Lapid arasında 2’şer yıl dönüşümlü olarak yapılacak.

İsrail ve Fas arasındaki düşük düzeyli ilişkiler, 2. İntifada’nın başladığı 2000 yılında Fas tarafından durdurulmuştu. Fas Kralı 6. Muhammed, 10 Aralık 2020’de İsrail ile ilişkilerin yeniden kurulacağını duyurmuş, bu kapsamda iki ülke arasında aynı ay içinde 4 anlaşma imzalanmıştı.

Fas, bu kararla, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Sudan’ın ardından İsrail’le ‘normalleşme’ anlaşmasına varan dördüncü Arap ülkesi olmuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*