Financial Times: Türkiye’nin hedefi, Afganistan’daki rolünü güçlendirmek

İngiliz basını, NATO’nun en büyük ikinci ordusu olan Türkiye’nin Kabil’deki havalimanı için önemini aktardı.

Afganistan’daki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın işletilmesi ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik Türkiye ile ABD arasındaki görüşmeler devam ediyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, “Temaslar sürecek. Görüşmelerden çıkacak sonucu Cumhurbaşkanımızın başkanlığında ele alacağız, onayını müteakip planımızı gerçekleştireceğiz.” ifadesini kullanmıştı.

“İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK İÇİN FIRSAT”

Financial Times, söz konusu havalimanını işletme girişiminin Türkiye-ABD ilişkilerini geliştirme fırsatı sunduğunu yazdı.

ABD’nin bu hafta başkent Kabil’in Bagram ilçesindeki ana askeri üssünden ayrıldığı anımsatılarak, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen ayki NATO Zirvesi’nde Joe Biden’a, ABD başkanının misyon için gereken ‘diplomatik, lojistik ve mali desteği’ sağlaması halinde Türkiye’nin havalimanında güvenliği sağlayabileceğini söyledi.” denildi.

“GÖRÜŞMELER YAPICI”

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ABD’li mevkidaşı Lloyd Austin’in çarşamba günü Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın güvenli işletilmesi hakkında yapıcı ve olumlu bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği kaydedildi.

“HAVALİMANINI GÜVENLİ GEÇİT OLARAK AÇIK TUTMAK ÖNEMLİ”

NATO’nun en büyük ikinci ordusu olan Türkiye’nin, halihazırda havalimanında askeri operasyonlar yürüttüğü, büyükelçilikler ve insani yardım kuruluşları Afganistan’da kalacaksa, Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nı güvenli bir geçit olarak açık tutmanın önemli olduğu vurgulandı.

Financial Times: Türkiye nin hedefi, Afganistan daki rolünü güçlendirmek #2

Hulusi Akar’dan, Kabil Havalimanı değerlendirmesi ViDEO

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*