Kanada’da aşırı sıcaklar can almaya devam ediyor

Kanada’nın batı bölgelerini etkisi altına alan aşırı sıcaklar nedeniyle son 5 günde 486 kişi hayatını kaybederken ülkede soğuk hava barınakları hizmet vermeye başladı.

Kanada, aşırı sıcak havanın etkisi altına girdi.

Aşırı sıcaklar nedeniyle her geçen gün can kayıpları yaşanıyor.

SICAKLIK NEDENİYLE ÖLÜMLER ARTIYOR

British Columbia Adli Tıp Kurumu Başkanı Lisa Lapointe yaptığı açıklamada, yılın bu dönemlerinde yaşanan sıcak hava dalgaları nedeniyle eyalet genelinde ortalama 165 ölüm vakası yaşanırken, bu yıl rakamın arttığını hatırlattı.

5 GÜNDE 486 ÖLÜM

Lapointe, sıcak hava dalgasının etkili olduğu son 5 gün içinde en az 486 ani ölüm rapor edildiğini, bunun da eyalet normallerinin üç katı olduğunu bildirdi.

Lapointe yaptığı açıklamada, açıkladığı rakamın ölüm vakalarında yüzde 195’lik artışa işaret ettiğini belirterek, kaydedilen rakamın yeni bildirimlerin sisteme girmesiyle artmasını beklediklerini ifade etti.

Lapointe, bazı bölgelerde ani ölümlerdeki artış nedeniyle adli tıp görevlilerinin çağrılara yanıt vermede geciktiğini aktardı.

Kanada’da aşırı sıcaklar can almaya devam ediyor #2

EN YÜKSEK SICAKLIK 49,9 SANTİGRAT OLARAK ÖLÇÜLDÜ

Uzmanlarca “ısı kubbesi” olarak tanımlanan aşırı sıcaklar, British Columbia eyaletinin yanı sıra Alberta, Yukon ve Northwest Territories eyaletlerinde de etkili oluyor. British Columbia’nın iç bölgeleri ile Alberta’nın bazı bölgelerinde halen süren aşırı sıcaklarda, en son rekor sıcaklık Lytton kasabasında 49,9 santigrat derece olarak kaydedildi.

Kanada’da aşırı sıcaklar can almaya devam ediyor #3

SOĞUK HAVA BARINAĞI

Ölümlerin önüne geçmek için daha çok kış aylarında donma nedenli can kayıplarını önlemek için görmeye alıştığımız bir uygulama hayata geçirildi.

Ülkede soğuk hava barınakları hizmete alındı.

Özellikle evsiz ülke vatandaşları aşırı sıcaklardan bu barınaklara sığınarak korunmaya başladı.

Kanada’da aşırı sıcaklar can almaya devam ediyor #4

Kanada’da aşırı sıcaklar can almaya devam ediyor #5

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*