MGK: İsrail’in insanlık dışı eylemleri şiddetle kınandı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) bildirisinde, İsrail’in Filistin’e yönelik hukuksuz işgali ve insanlık dışı eylemleri şiddetle kınandığı açıklandı.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantı 5 saat sürdü. Toplantının ardından yazılı basın açıklaması yayınlandı.

İSRAİL’E TEPKİ GÖSTERİLDİ

“İsrail’in Filistin’i hedef alan hukuksuz işgali ve insanlık dışı eylemleri şiddetle kınandı” ifadeleri yer aldı.

Terörle mücadele kapsamında sınır ötesi harekatların kesintisiz sürdürüleceği belirtildi. Ege-Akdeniz’de hukuk dışı eylem ve saldırgan söylemlerden uzak durulması gerektiği ifade edildi.

TERÖRE KARŞI OPERASYONLARDAN DEVAM EDECEK

Öte yandan MGK bildirisinde yer alan ifadeler şu şekilde:

“PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarı ile icra edilen operasyonlarla, yürütülen faaliyetler değerlendirildi.

ULUSLARARASI ALANDA MEŞRU MÜDAFAA HAKKI MUHAFAZA EDİLECEK

Terörün kaynağında bertaraf edilmesi maksadıyla komşularımızın egemenlik haklarına ve toprak bütünlüğüne saygılı olarak sürdürülen sınır ötesi harekatların ülkemizin yanı sıra komşularımızın güvenliğini ve huzurunu tesis etme hedefiyle gerçekleştirildiği belirtilmiş; Türkiye’nin, uluslararası haktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkını kullanma hususundaki tutumunu muhafaza edeceği vurgulanmıştır.

TÜRKİYE KARŞITI SALDIRGAN TUTUM VE EYLEMLERDEN UZAK DURULACAK

Ege ve Akdeniz’de uluslararası hukuk çerçevesinde iyi komşuluk ilişkileri dahilinde karşılıklı diyalogla bölgede barış ve güvenliğin sürdürülebilir olması ve meselelerin çözümüne yönelik ilerleme kaydedilebilmesi için Türkiye’nin hak, alaka ve menfaatlerini hiçe sayan provokasyon, hukuk dışı eylem ve saldırgan söylemlerden uzak durulması gerektiğinin altı çizilmiştir.”

MGK: İsrail in insanlık dışı eylemleri şiddetle kınandı #1

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*