Rus turizmciler, Türkiye ile uçuşların tekrar başlamasını talep etti

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Rus hükümetine gönderdiği mektupta Türkiye’ye turizm kısıtlamalarının tamamen kaldırılmasını ve uçuşların başlatılmasını istedi.

Türkiye’ye uçuş kısıtlaması getiren Rusya’da turizm sektörü zor zamanlar yaşıyor.

Rusya, Türkiye ile aralarındaki uçuşları 15 Nisan’dan başlayarak kademeli olarak 21 Haziran’a kadar durdurdu.

Şirket sahipleri ve turistler, yur dışında en çok ziyaret ettikleri ülke olan Türkiye ile uçuşların yaz sezonu öncesinde tekrar başlamasını istiyor.

ATOR tarafından yapılan yazılı açıklamada, Rusya Başbakan Yardımcısı ve Rusya Koronavirüsle Mücadele Merkezi Başkanı Tatyana Golikova’ya bir mektupla turizm sektörüne ilişkin çeşitli taleplerin iletildiği belirtildi.

TÜRKİYE KISITLAMASI RUS TURİZMCİLERİ BORÇLANDIRDI

ATOR’un sitesinde yayımlanan mektupta, Türkiye ile uçuşların kısıtlanması sebebiyle turizm sektörünün zarar gördüğü vurgulanırken “Türkiye’ye yönelik kısıtlamalar nedeniyle şirketlerin turistlere yükümlülükleri 44 milyar rubleye çıktı. Yaklaşık 1,3 milyon kişi, kendilerinin ve turizm sektörünün kontrolü dışında gelişen süreç nedeniyle tatillerini gerçekleştiremiyor.” ifadesine yer verildi.

AVRUPA ÜLKELERİNDE VAKA SAYISI DAHA YÜKSEK

Rusya’dan uçuşların gerçekleştirilemediği çok sayıda ülkede salgın durumunun, uçuşların yapılabildiği çok sayıda ülkeden daha iyi olduğuna işaret edilen mektupta, “Türkiye’de vaka sayıları düşüyor. Öte yandan, uçuşların açıldığı Avusturya, Hırvatistan ve Macaristan gibi ülkelerde vaka sayılarında önemli artış yaşandı.” ifadesi kullanıldı.

Salgınla ilgili sürecin, Rusya’nın şartlarını karşıladığı ülkelerle uçuşların tekrar başlatılmasının istendiği mektupta, şunlar kaydedildi:

Rus turizmciler, Türkiye ile uçuşların tekrar başlamasını talep etti #2

“SEYAHAT KRİTERLERİ BELİRLENSİN”

“Aşılanan Rus vatandaşlarını da belirli şartlar altında kabul edeceğini açıklayan ve Rus turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bölgelere uçuşların tekrar başlamasını öneriyoruz. Bu, turistlere planlı bir seyahat yapma fırsatı vererek sosyal gerilimi azaltacak ve ayrıca tur operatörlerinin yerine getirilmemiş yükümlülüklere ilişkin birikmiş borçları azaltmasına ve böylece tüketicilerle yaşanacak zorluklardan kaçınmasına olanak tanıyacaktır. Ayrıca Rusların aşılanma sürecini de hızlandıracaktır.”

Mektupta, Türkiye’nin yanı sıra Yunanistan ve Mısır gibi bazı ülkelerin Rus vatandaşlarını kabul edeceklerine yönelik açıklamalar yaptıkları hatırlatıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*