Turizmde KDV desteği uzatıldı mı? Gözler Kabine Toplantısı’nda..

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, turizmde KDV desteğinin uzatılması konusunu Kabine Toplantısı’nda değerlendireceklerini bildirmişti. Peki KDV desteği uzatıldı mı?

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Haziran’da Kemer’de katıldığı NG Phaselis Bay Oteli’nin açılışında, Turizmde KDV desteği ile ilgili önemli açıklamalarda bulunmuştu.

Turizmcileri ilgilendiren KDV desteğinin uzatılması hakkında değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konunun pazartesi günü Kabine Toplantısı’nda masaya geleceğini bildirerek, “Kabine Toplantısından sonra inşallah bu müjdeyi de ayrıca veririz.” demişti.

Dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın ardından binlerce turizm sektörü çalışanının merakla araştırdığı Turizmde KDV desteği uzatılacak mı? sorusu yanıt buldu.

Peki, KDV desteği uzatıldı mı? İşte turizmde KDV desteği ile ilgili son gelişmeler…

TURİZMDE KDV DESTEĞİ UZATILDI MI?

Kabine Toplantısı’nın ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu.

Salgın nedeniyle alınan tedbirlerin gevşetileceğini belirten Cumhurbaşkanı, turizmcilere de müjdeyi verdi. Erdoğan,  turizm sektörüne destek vermek için devreye giren uygulama ile ilgili, “Turizm sektörüne verdiğimiz KDV desteğini 1 ay daha uzatıyoruz.” dedi.

Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, konaklama tesislerindeki geceleme hizmetlerine yönelik KDV’yi yüzde 8’den yüzde 1’e indiren desteğin süresi 30 Haziran’dan 31 Temmuz’a kadar uzatıldı.

Turizmde KDV desteği uzatıldı mı? Gözler Kabine Toplantısı nda.. #1

UZATILAN KDV ORANLARI

Konaklama tesislerinde sunulan geceleme hizmeti için uygulanan yüzde 8 KDV oranı, 1-30 Haziran arasında yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmüştü. Turizm sektörüne destek vermek için devreye giren uygulama, haziranın sonundan temmuz sonuna kadar uzatılmış oldu.

Turizmde KDV indiriminin devam etmesi ile;

  • İşyeri kiralama hizmetlerinde KDV yüzde 18 yerine yüzde 8
  • Konaklama hizmetlerinde KDV yüzde 8 yerine yüzde 1
  • Yeme ve içme hizmetinde KDV yüzde 8 yerine yüzde 1
  • Bakın ve onarım hizmetlerinde KDV yüzde 18 yerine yüzde 8
  • Yolcu taşımacılık hizmetlerinde KDV yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulanmaya devam edecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*